Евро 2024: Италия - Албания 2:1

"Жълтата подводница" торпилира Ювентус с три късни залпа

Виляреал достигна до 1/4-финалите в Шампионската лига, елиминирайки Ювентус след успех с 3:0 в реванша в Торино от 1/8-финалната фаза. "Жълтата подводница" изигра много силен мач в тактическо отношение и успя да измъкне победата с голове в края на мача, дело на Жерард Морено от дузпа в 78-ата, Пау Торес в 85-ата и Арно Данжума в 92-ата минута също от дузпа. "Старата госпожа" има много за какво да съжалява в този двубой, в който създаде куп голови възможности, но не успя да се възползва от тях. Основна вина за това има вратарят Херонимо Рули, който направи няколко страхотни спасявания, а веднъж и гредата помогна на испанците. В края обаче домакините рухнаха и така се стигна до това тежко поражение.

Треньорът на домакините Масимилиано Алегри бе избрал да започне мача с Алваро Мората и Душан Влахович в предни позиции. Хуан Куадрадо и Адриен Рабио действаха на двете крила, а Мануел Локатели и Артур си партнираха в средата на терена.

За гостите в атака действаха Джовани Ло Селсо и Арно Данжума. Ману Тригерос и Йереми Пино оперираха по крилата, а в средата на терена ще започнаха Етиен Капу и Дани Парехо.

Мачът започна в доста спокойно темпо и в първите десетина минути не се случи нищо запомнящо се пред някоя от двете врати.

Домакините създадоха първата голова възможност в 11-ата минута, когато при едно центриране в наказателното поле Алваро Мората бе изпуснат да стреля с глава отблизо и Херонимо Рули трябваше да прави страхотно спасяване. След това испанският нападател отправи още един удар, но той бе доста по-лесно укротен от вратаря.

В 14-ата минута Юве създаде нова опасност пред вратата на съперника. Влахович с пета подаде към Мората, който обаче бе с гръб към вратата и се засуети, подаде на Хуан Куадрадо, който не успя да отправи хубав удар.

В 20-ата минута Рули отново бе поставен под напрежение, след като Душан Влахович отправи мощен шут от дистанция и стражът трябваше да избива.

Най-добрата възможност за торинци дойде минута по-късно, когато Матия Де Шилио отправи остро центриране пред вратата на съперника, Влахович избяга от прекия си пазач и засече топката, но тя се отби от напречната греда.

В ответната атака и Виляреал най-накрая застраши вратата на Войчех Шчесни. Джовани Ло Селсо бе оставен да си нагласи топката пред наказателното поле и да отправи много опасен удар, който профуча на сантиметри от гредата.

В 31-ата минута Серж Орие достигна до една лошо избита топка и стреля силно по земя, но встрани от вратата.

Домакините отговориха с пореден шанс пред Влахович. При едно центриране от корнер първо негов съотборник не успя да отправи добър изстрел, а след това топката стигна до сърбина, който стреля с глава отблизо, но Рули отново бе заел добра позиция и не позволи да се стигне до гол.

Първата възможност за втората част отново бе за "бианконерите". В 50-ата минута Мората стреля, но встрани от вратата.

След това в 58-ата минута Адриен Рабио шутира мощно от дистанция, но Рули отново бе на правилното място и укроти топката в ръцете си.

Две минути по-късно и Куадрадо опита късмета си от около 25 метра, но неговият изстрел профуча покрай вратата.

В 67-ата минута Мануел Локатели стреля от воле, но доста неубедително и далеч от вратата.

Виляреал търпеливо чакаше своята възможност и тя дойде в 76-ата минута, когато испанците си спечелиха дузпа. Даниеле Ругани закъсня при намесата си срещу Франсес Коклен в наказателното поле и го спъна за дузпа, която бе отсъдена след намесата на ВАР. Жерард Морено застана зад бялата точка и хладнокръвно реализира, макар и Шчесни да се хвърли в правилния ъгъл.

Гостите решиха всичко с втори гол в 85-ата минута. Тогава след центриране от корнер топката премина през куп от играчи и стигна до Пау Торес, който отблизо я засече във вратата за 0:2.

В добавеното време Данило направи груба грешка, като загуби топката пред наказателното си поле. Матайс де Лихт се върна да му помогне и се хвърли с тялото си, за да спре удар на съперников футболист, но топката се удари в ръката му и съдията даде втора дузпа за Виляреал. Този път тя бе изпълнена от Данжума, който оформи крайното 0:3.

По този начин Виляреал окончателно подпечата победата си и класирането си за 1/4-финала, като става третият представител на Ла Лига в тази фаза след Реал Мадрид и Атлетико Мадрид. Юве пък за трета поредна година отпада на 1/8-финал, което е огромно разочарование за клуба. Той бе и последният участник от Серия "А" в турнира.

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!